Kiltro House / Supersudaka

Dům se nachází v centrálním údolí nedaleko „Talca“, což je, samo o sobě, téměř jistá vstupenka do klubu nejprestižnější architektury v Latinské Americe.

 

Proces navrhování a výstavby domu procházel řadou až extrémních peripetii. Místem, které se nacházelo v téměř neschůdném strmém svahu počínaje, rozpočtovými omezeními pokračuje, až po velmi základní síťovou konfiguraci. Vše nakonec vyústilo v mnohostranný formální výsledek. Zjednodušeně řečeno, jednotlivá řešení byla jednoduchá i složitá ve stejnou dobu.

Zajímavostí je, že při příjezdu do domu je hlavní fasádou střecha, navržená jako kompletní terasa s 360 ° výhledem do údolí. Zároveň ale také slouží jako konstrukční doplněk pod palubou, která předjímá horizontální síly v prostoru, v případě zemětřesení umožňující vyhnout se křížení v oknech směrem k přitažlivému panoramatu. Tato dřevěná „obálka“ je rozšířena a a propracována tak, aby vzhledem horkému létu v centrální zóně Chile, bránila nadměrnému osvitu sluncem. Na druhé straně –  díky úhlu náklonu, umožňuje slunci vstoupit do čerstvého rána a či zahřát obyvatele domu během tvrdé zimy.

Otevření všech skleněných rovin přes terasu a vnější fasádu umožňuje regulaci teploty v pasivním režimu.  se tato výpočetní geometrie ukázala jako téměř identická k místním topografii  v blízkosti kopců. Kromě náročných technických problémů se ve výsledku prostorové organizace projektu, která nebyla nikdy stanovena, mohla být vystavěna na volném prostranství kolem terasy kuchyně podle přání obyvatel. Prostor se dá  transformovat z jídelny do obývacího pokoje nebo jakékoliv jiné prostory dle přání.

Stabilnějším programem je hlavní ložnice s vlastní koupelnou a terasou směrem k výhledu. Obyvatelé si ji mohou užívat spíše ráno a pozdě v noci než  během dne. Kromě toho je k dispozici volitelné studio anebo pokoj pro hosty na protější straně s více „veřejnými“ sprchami, toaletami a prádelnou.

Všechny místnosti se vejdou do méně než 104 m2.Veškeré prostory se navzájem propojují v exteriéru nebo i interiérech. Vzniká tak nepřetržitá promenáda bez mrtvých konců, stejně jako integrace všech prostorových kvalit a pohledů na bydlení ve strmém a téměř neurbanizovaném prostoru. Tohoto výsledku bylo dosaženo spíše než sázkou na jistotu, metodou pokusu a omylu.

 

 

 

Redakce AW 2019