Trendy, které hýbou světem kování

Návrat oblých tvarů, netradiční kombinace materiálů či elegantní tmavé odstíny – to jsou jen některé ze žhavých trendů, které budou v tomto roce udávat směr ve světě dveřního kování. Pojďte si s námi na ně více posvítit!

Oblá je dobrá

Když se před více než 10 lety objevily do té doby nevídané hranaté kliky, dokázaly během krátké doby zcela ovládnout trh s dveřním kováním. Nyní je však jejich nadvláda u konce – na výsluní se totiž opět derou oblé tvary! „Tvary klik se postupně opět zaoblují, což přináší nejenom svěží vítr z hlediska designu, ale také nepopíratelné ergonomické výhody. Oblé kliky zkrátka nejen dobře vypadají, ale také skvěle padnou do ruky, díky čemuž je s nimi otevírání dveří opravdu příjemným zážitkem,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního kování, a dodává: „V našem sortimentu je jasným reprezentantem tohoto designového trendu například kování z řady MINIMAL, které v sobě spojuje eleganci oblých tvarů s jednoduchostí minimalismu.“

Kombinace materiálů jsou v kurzu!

A jaké materiály budou mít v tomto roce hlavní slovo? Na první pohled by se mohlo zdát, že nás nečeká žádné velké překvapení – materiálem číslo jedna totiž nadále zůstává kvalitní masivní mosaz, která je díky svým prvotřídním vlastnostem pro výrobu klik nejvhodnější. Ale nenechte se zmást – v roce 2018 se rozhodně nudit nebudeme, a to díky zajímavým kombinacím kovů s netradičními materiály! „Mnohem více než kdy předtím se v tomto roce budeme moci setkat s klikami, které v sobě kombinují kovy s nejrůznějšími přírodními i umělými materiály, jako je například dřevo, kůže či sklo. Tyto neobvyklé materiály dovedou kování výrazně designově oživit, a zaujmout tak i ty, na které působí tradiční kovové kliky příliš chladně nebo fádně,“ informuje Roman Ulich a pokračuje: „Velkou výhodou těchto materiálových kombinací je navíc to, že umožňují velmi snadno sladit kování s povrchem dveří a jiných interiérových prvků a doplňků.“ Důkazem je například klika společnosti M&T s názvem MAXIMAL, do jejíž čelní plochy je možné dle výběru zákazníka vsadit elegantní výplně například ze zlaté či krémové kůže, skla nebo dýhy.

Povrchům vládne tmavý mat!

I z hlediska povrchových úprav a barevných provedení klik se v tomto roce máme na co těšit! „V kurzu budou matné povrchy v odstínech zlaté bronzové, měděné či popřípadě hnědé. Na vrcholu však bude nadále zůstávat matná černá, která je v současnosti jedním z nejoblíbenějších odstínů a můžeme ji nyní vidět nejen na klikách, ale i na luxusních autech, hodinkách, světlech, či módních doplňcích,“ uvádí Roman Ulich a doplňuje: „Hitem by se pak mohla stát novinka v podobě černého matného povrchu s hrubou 3D strukturou podobnou drásanému dřevu, která je však velmi příjemná na dotek.“

Inovacím dveře otevřené!

Ani v oblasti technologických změn a inovací nebude rok 2018 rozhodně zůstávat pozadu. Žádná revoluce, která by převrátila svět dveřního kování naruby, nás v tomto roce sice nejspíš nečeká, i tak se ale můžeme těšit na mnoho zajímavých vychytávek a inovativních produktů, které posouvají kliky a jejich možnosti výrazně napřed. Jednou z nich jsou například magnetické rozety klik, díky kterým odpadají mnohé problémy spojené s uchycením kování. „Systém magnetických rozet umožňuje přišroubováním kliky k ovládacímu čtyřhranu a nacvaknutím pohledové rozety k vnitřní rozetě rychle a jednoduše zafixovat kliku ke dveřnímu křídlu,“ říká Roman Ulich a pokračuje: „Na rozdíl od běžného uchycení mechanickým spojem pomocí vnitřní plastové rozety je konstrukce mnohem pevnější, a nedochází tak k pozdějšímu nechtěnému uvolnění kliky.“ Magnetické rozety, které jsou tenké pouze 5 mm, jsou dostupné v mnoha barevných úpravách i tvarových provedeních a nabízí i možnost výběru mezi přiznanou a zapuštěnou variantou, díky čemuž poskytují opravdu široké designové možnosti. Nemusíte se tak vůbec bát, že byste nenašli takové provedení, které bude zcela odpovídat vašim požadavkům a vkusu.

I světem dveřního kování tak letos budou hýbat trendy, které se rozhodně vyplatí sledovat!

TZ 19. 3. 2018, foto zdroj M&T

Posted in , Tagged