GMP Architekten

Praxe

Architektonickou kancelář von Gerkan, Marg and Partners založil Meinhard von Gerkan a Volkwin Marg v roce 1965. Od té doby se kancelář rozrostla o čtyři další partnery, jednoho partnera pro Čínu, jedenáct společníků a více než 500 zaměstnanců v deseti pobočkách v Německu i v zahraničí. gmp je jednou z mála všestranných praxí, která je zodpovědná za projekt od prvotního návrhu a jeho realizaci až po interiérový design. Jejich architektonický výraz charakterizuje Vitruviánské ideály pevnosti, trvanlivosti a krásy. Na základě porozumění architektura získává charakter udržitelnosti ve smyslu trvalosti, kdy jsou důležité nejen klimatické podmínky a odpovídající použití materiálů, ale kdy je dům, jako schránka pro rozmanitost lidské existence, navržen jasně uchopitelným způsobem. Kromě těchto požadavků staví gmp v různých kulturních kruzích v souladu s certifikovanými směrnicemi a po debatách s klientem.
V uplynulých 45 letech Meinhard von Gerkan, Volkwin Marg a jejich společníci navrhli a postavili budovy ve většině významných německých měst. Navrhli menší domy, hotely, muzea, divadla a koncertní haly, kancelářské budovy, obchodní centra a nemocnice i výzkumné, vzdělávací a sportovní zařízení, dopravní stavby, průmyslové budovy i územní plány.
Studio gmp se mezinárodně proslavilo jako architekti letišť, když v roce 1975 vznikla budova letiště Berlin Tegel s průjezdním letištním terminálem. Tento inovativní návrh byl dále rozvinut v podobě příletových a odletových hal na letištích ve Stuttgartu a Hamburgu.
Mezinárodní uznání si kancelář získala nejen za své projekty jako je nové výstaviště v Lipsku, výstavní centrum v Rimini nebo Kristův pavilon pro EXPO 2000, ale i za design. Klíčovým příkladem je návrh rekonstrukce a zastřešení Olympijského stadionu v Berlíně nebo Hlavní nádraží v Berlíně, dokončené v roce 2006.
Studio gmp získalo více než 580 ocenění v národních i v mezinárodních soutěžích, mezi nimi více než 280 prvních cen a řadu uznání za příkladnou architekturu. Po celém světě stojí více než 340 staveb studia gmp. V Číně je to výstavní a kongresové centrum v Nan–ningu a v Šen–čenu, muzeum Pchu–tchung v Šanghaji a kulturní centrum Čung–kuan–cchun v Pekingu, nebo sportovní centrum v Šen–čenu a centrum orientálních sportů v Šanghaji. Dále pak operní domy v Čchung–čchingu a Čching–tao, nebo Čínské národní muzeum v Pekingu a nové nádraží Tchien–ťin. V roce 2006 bylo dokončeno Národní kongresové centrum v Hanoji.
V roce 2010 pak Hanojské muzeum.
V Jižní Africe postavilo studio v roce 2009 tři stadiony, v Kapském městě, v Durbanu a v Port Elizabeth. Pro mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 v Brazílii realizuje gmp stadiony v Brasilii a v Manaus.
Von Gerkan, Marg and Partners prokázali i dovednost v oblasti městského plánování svým vizionářským návrhem pro Stuttgart 21
pro Deutsche Bahn, HafenCity Hamburg a územním plánem Bukurešti, stejně jako mnoha dalšími urbanistickými projekty v Číně, včetně nového města Lin–kang pro 800 000 obyvatel.
Kromě Německa má gmp rozběhnuté projekty v Číně, Indii, Vietnamu, Brazílii, Itálii, Rusku, Švýcarsku a Litvě.

Hlavní nádraží Berlín

Na místě historického nádraží Lehrter Bahnhof vzniklo nejdůležitější vlakové nádraží v Německu: západo–východní a severo–jižní napojení na InterCityExpress doplněné o místní vlakové spoje. Severo–jižní trať vede 15 m pod zemí, pod řekou Sprévou a parkem Tiergarten.
Západo–východní trať je zvidžená, její 430 m dlouhá nástupiště jsou zakrytá odlehčenou skleněnou konstrukcí, která nádraží v městském panoramatu jasně definuje. Centrální hala, 45 m široká a 159 m dlouhá, je umístěná mezi dvěma nosnými sloupy a zakrývá ji klenutá střešní konstrukce. Hala představuje vstupní bránu mezi čtvrtí Moabit na jedné straně a novou vládní čtvrtí na straně druhé. Skleněné střechy v hale jsou navržené jako struktura tažných lan, využívající čtvercový modul 1,2 m. Kombinace klenby, trámů a diagonálních lan vytváří skořepinovou strukturu. Boční pevnost zajišťují ocelové rámy v 20–30 metrových rozestupech.

Hlavní nádraží Berlín, Německo
Letiště Stuttgart, Německo