Japonské umění WABI SABI v koupelně

Jednoduchost, minimalismus a přírodní materiály. Tak by se dalo charakterizovat umění japonské estetiky zvané Wabi Sabi, které vybízí k hledání krásy v nedokonalosti a přirozenosti.

Toto japonské umění nabádá k přijímání života včetně všech jeho chyb a nedostatků. Právě pomíjivost věcí a jejich nedokonalosti jsou oceňovanými prvky. Principy Wabi Sabi se rozvíjely již od 15. století spolu s japonskými čajovými rituály, které prováděli budhističtí mniši. Právě zenový budhismus tento styl výrazně ovlivňuje. Tento styl začal postupem času pronikat z keramiky do dalších odvětví japonské kultury včetně architektury či tvorby japonských zahrad.

Autentičnost, skromnost a odmítání konzumu

Hlavními atributy tohoto japonského umění jsou především skromnost a neokázalost. Vnést do svého života principy Wabi Sabi lze jak v duchovním, tak i materiálním životě. Tato filozofie vyzdvihuje především použití jednoduchých, lokálních a přírodních materiálů a odvrat od konzumního stylu života. Uchovávání a zušlechťování starých předmětů, tíhnutí k přírodě a hledání krásy v prostých věcech jsou tak základní prvky tohoto estetického konceptu.

Interiér ve stylu Wabi Sabi

Dnes jsou tyto principy populární zejména v interiérové architektuře. Oprýskaná omítka nebo poškrábaný nábytek tak nejsou na obtíž, ale naopak jsou základním a originálním prvkem takového Wabi Sabi interiéru. Pro materiály je charakteristická zejména asymetrie a drsný povrch, který jde skvěle kombinovat s něžnými přírodními prvky či dekoracemi v podobě starožitností. Jednoduché prvky, přirozenost a přírodní zemité barvy spojené s filozofií japonského budhistického stylu Wabi Sabi tak dokážou vytvořit jedinečnou atmosféru v každém interiéru.

Stejnojmenná série obkladů a dlažeb Wabi Sabi z nabídky Los Kachlos je k dispozici ve dvou rozměrech.

Formát 30 x 60 cm, cena od 799 Kč/m² nebo 31,5 x 100 cm od 1.499 Kč/m²

Série Wabi Sabi z nabídky Los Kachlos se skvěle hodí k patinovanému nábytku.

Formát 30 x 60 cm, cena od 799 Kč/m² nebo 31,5 x 100 cm od 1.499 Kč/m²

Zemité barvy série Wabi Sabi z nabídky Los Kachlos vycházející z japonského stylu lze doplnit přírodními prvky či dekoracemi v podobě starožitností.

Formát 30 x 60 cm, cena od 799 Kč/m² nebo 31,5 x 100 cm od 1.499 Kč/m²

Série Wabi Sabi nabízí matné obklady v dezénu cementu či cementové stěrky v kombinaci s dekory v dezénu dřeva s reliéfním povrchem.

Formát 30 x 60 cm, cena od 799 Kč/m² nebo 31,5 x 100 cm od 1.499 Kč/m²

 

Zdroj, foto: loskachlos.cz

redakce Architecture Week Kristýna Bezděková