Petr Palička: S pokorou a respektem

Společnost Penta Investments je již tradičním partnerem festivalu Architecture Week. Čím vás oslovilo jeho letošní téma?

Letošní téma je podle mne zajímavé pro každého, kdo se o architekturu zajímá či s ní alespoň pracuje, protože architektonické dědictví je základ dnešní architektury, tak jako kulturní dědictví je základem pro kulturu a historické dědictví obecně je základem našeho dnešního života.

Máte zkušenosti s projekty ve starší zástavbě, v historických centrech či památkově chráněných zónách?

Naše společnost rozvíjí v současnosti své realitní projekty v Bratislavě, Praze, Košicích a Varšavě. První tři jmenovaná města jsou města historická, kde především centra těchto měst jsou památkově chráněné rezervace, což samozřejmě ovlivňuje naše projekty. Náš první projekt v České republice je v památkové zóně v Praze 1 v ulici Na Florenci, některé naše další pražské projekty, které jsou v přípravě, se také nalézají v chráněné zóně. Takže ano, zkušenosti máme.

Patří podle vašeho názoru do takového prostředí výrazná moderní architektura, nebo je spíše na místě ctít kontext a „genius loci“ a vstupovat do něj pokorně a spíše nenápadně? (můžete uvést nějaký příklad?)

Nejsem architekt ani umělec, můj názor je tedy ryze amatérský. Myslím si, že v historických centrech, stejně tak jako na většině ostatních míst, je samozřejmě nutné ctít kontext a genius loci, vstupovat do místa s pokorou a respektem k již vytvořenému, což však nevylučuje moderní architekturu. Je ovšem otázka, co to ta „moderní“ architektura vlastně je. Je-li architektura kvalitní, je možné postavit i v historických centrech neobvyklé stavby. Myslím, že typickým příkladem stavby, která byla ve své době velmi kontraverzní a dnes jsme na ni pyšní, je třeba Obecní dům.

Představuje pro developera historické prostředí a památková ochrana určité omezení, nebo to chápete spíše jako výzvu či příležitost k zajímavému projektu?

Samozřejmě obojí. Postavit kvalitní projekt v centru města, v historickém prostředí je výzva, omezení vyplývající z památkové ochrany ovšem samozřejmě existují. Mají-li tato omezení smysl a stanovuje-li je kvalifikovaný odborník, rádi se jim podřídíme. Bohužel, ne vždy tomu tak je.

Realizace takovýchto projektů však bývá spojena s vyššími náklady než např. výstavba na zelené louce. Přistupujete v tomto případě jinak k jejich návratnosti, zhodnocení?…

Ne, nepřistupujeme jinak. Projekt v centru je sice jiný, než projekt na předměstí, ale návratnost, zhodnocení peněz a další očekávání mají podobná kritéria. A to přesto, že projekt v centru má jiné podmínky, jiné klienty, jiné náklady a jiné příjmy, než projekt na zelené louce. Možná se dá říct, že přibývá motivace, protože jak už bylo řečeno, projekty v centru bývají složitější a jsou pro nás určitou výzvou.

 

Dnešní technický vývoj jde velmi rychle kupředu, moderní architektura se staví s mnohem kratší časovou perspektivou, než tomu bylo např. u středověkých katedrál či barokních paláců. Stanou se moderní stavby součástí kulturního dědictví? (můžete uvést nějaký příklad?)

To se mi těžko hodnotí, protože nevím, s jakou perspektivou se stavěly katedrály a barokní paláce. Ptáte-li se na moderní architekturu s přesahem do budoucnosti, napadá mne hned například Ještědský vysílač. Zcela nepochybně moderní architektura a součást kulturního dědictví. Jistě bychom našli další stavby.

Čím vás zaujal na projekt Waltrovka a jak se v současné době vyvíjí?

Projekt Waltrovka nás zaujal svojí lokalitou, velikostí, komplexností a možnostmi, které přináší. Jedná se o místo, kde lze na ploše cca 17 hektarů vybudovat moderní čtvrť s kvalitním bydlením, dobrým pracovním prostředím, množstvím zeleně v místě i okolí a to vše dosažitelné za 15 minut metrem z Václavského náměstí bez přestupování. Projekt se vyvíjí dobře, dokončujeme hrubou stavbu první administrativní budovy, připravujeme výstavbu první fáze bytů, které chceme začít stavět na jaře příštího roku, staví se infrastruktura – tedy veškeré přípojky a komunikace. Současně pracujeme na projektech ještě nezahájených staveb.

Na jakých dalších projektech pracujete?

Kromě uvedené Waltrovky připravujeme pokračování našeho budování nové části Prahy 1, tedy projekt známý jako Masarykovo nádraží, dále připravujeme výstavbu administrativní budovy na Smíchově a výstavbu bytů vyššího standardu v Praze 6. Kromě těchto projektů zkoumáme možnost akvizice dalších několika projektů. Zatím se zdá, že práce budeme mít v nejbližších letech dost.

 

Úvodní fotografie: Petr Palička, Real Estate Division Director, Penta

Zdroj: redakce AW 2014