Japonsko se znovu vrací ke dřevu s novým olympijským stadionem v Tokyu

Po druhé světové válce a velkém zemětřesení v roce 1923 začali japonští architekti používat k výstavě budov především beton a ocel kvůli posílení struktur a minimalizovali používání dřeva.  V posledních několika letech se však zdá, že architekti jako Kengo Kuma mají větší tendenci znovu zavádět dřevěné konstrukce pro stavbu budov, zejména těch veřejných. Jako hlavní architekt nového olympijského stadionu v Tokyu pokryl jeho střechy a fasády dřevem.

Kuma, který je známý svým používáním přírodních materiálů, řekl, že se pro inspiraci obrátil k tradiční japonské architektuře a japonskému prostředí. Jeho oválný design má tři úrovně sedadel pod částečně zakrytou střechou vyrobenou z oceli a mřížového dřeva.

„Olympijské hry byly vždy určitým symbolem doby, takže k olympijským hrám 2020 jsme chtěli vytvořit něco, co v této době zachycuje myšlenky týkající se životního prostředí nebo Země,“ řekl v rozhovoru pro CNN v červnu. „Tudíž jsme usoudili, že nejlepším materiálem bude dřevo.“

Konečný design, který nahrazuje stávající národní stadion postavený v 50. letech 20. století, zahrnuje velké střechy, které podporují cirkulaci vzduchu, což umožňuje vstoupit vánku na stadion za horkého počasí. Nalezneme jej v parku Meijijingu Gaien, který Kuma označil za „nejzelenější místo v Tokiu“.

Stadion disponující 68 000 sedadly a který stál asi 157 miliard jenů (1,4 miliardy USD), bude sloužit jako hlavní místo pro slavnostní zahájení a ukončení a bude také dějištěm atletických a fotbalových akcí na letních olympijských a paralympijských hrách  2020.

Markéta Jiroušková, redakce Architecture Week