Praha 12 bude mít novou hospodárnou školku

Za dva roky by měla v Praze 12 vyrůst nová mateřská škola Mydlinky, která bude mít celý koncept v duchu udržitelného hospodářství. Autorem projektu je společnost LOXIA.

Školka bude disponovat čtyřmi třídami a bude až pro 112 dětí. V tiskové zprávě o tom informoval starosta městské části Praha 12 Jan Adamec (Piráti). „Na břehu Vltavy v místě brownfieldu po bývalém cukrovaru v průběhu deseti let vznikne nová čtvrť, která nabídne přes 700 bytů pro nové obyvatele. Z toho důvodu je pro nás zásadní, aby v této lokalitě další mateřská škola vznikla. Je pro nás důležité, aby nadále platilo, že každé tříleté dítě se do předškolního zařízení dostane. To se v současné době daří, ale byli bychom rádi, aby tomu bylo tak i do budoucna,“ uvedl Adamec.

Budova je navržena v pasivním standardu. „Navrhli jsme řešení, které využívá nejpokročilejších technologií a stavebních postupů s ohledem na životní prostředí. Využíváme orientaci světových stran, izolaci zeminou, zpětným získáváním tepla a řízeným větráním pomocí rekuperace. Na energetickém štítku budovy bude ‚A‘, tedy nejvyšší známka,“ vysvětluje Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které školku projektovalo. Vyšší počáteční investice se vrátí na dlouhodobě levnějším provozu, roční spotřeba energií na vytápění nepřesáhne 15 kWh na 1 m2, což je pro příklad cca třetinová spotřeba oproti už tak úspornému nízkoenergetickému standardu a například staré budovy mají spotřebu i více než třináctinásobnou. Díky sofistikovanému systému větrání se i přes maximální zateplení netvoří plísně. „Když jsme s tímto návrhem přišli za radními, tak nás v tom Praha 12 plně podpořila a já jsem ráda, že občanská výstavba jde příkladem,“ dodává autorka projektu. Budova je navržena ve 3D modelku a po kompletním dokončení projektové dokumentace proběhne výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Budova zapuštěná do svahu ušetří také prostor na pozemku, který bude využit pro eko-klubovnu s chovem drobných zvířat. Králíci či slepičky mohou pobíhat po trávníku v areálu i na střeše. Na pozemku se také nachází mnoho dřevin, které budou po dendrologickém ošetření zachovány. Projekt tedy pracuje s přírodou, která už na místě je, a jen do ní vnáší nový moderní prvek. Na plánování zeleně se podílí i odborníci na permakulturu a principy udržitelného pěstování, protože architekti navrhli i záhony. Děti je budou moci společně zakládat, udržovat, sklízet i kompostovat. Z přírodních materiálů bude i několik dětských hřišť a prolézaček. „Stavíme školku primárně pro městské děti a chtěli jsme jim přinést pravý venkovský zážitek tak, jako jsem v dětství zažívala já u babičky na vesnickém hospodářství,“ přibližuje vizi školky její architektka. V průběhu studie byl projekt konzultován s odborem školství MČ Prahy 12 a podílely se na něm i ředitelky místních školek.

Markéta Jiroušková, redakce AW