50 let od založení Brazílie: Oscar Niemeyer

architekt Oscar Niemeyer

BRASÍLIA A OSCAR NIEMEYER

Brazilský architekt Oscar Niemeyer (1907 – 2012) byl poslední velký žijící průkopník moderní architektury 20. století. V prosinci mu bude 103 let a je stále velmi aktivní. Niemeyer je naprostým národním hrdinou a pýchou Brazílie. Niemeyerova architektura překvapuje svou velkorysostí a neobyčejným tvaroslovím.
Po ukončení Školy výtvarných umění v Rio de Janeiro v roce 1936 začal Niemeyer pracovat v ateliéru Lucia Costy. Ten se stal spolu s Le Corbusierem učitelem Niemeyera. Niemeyer a Le Corbusier spolupracovali také na projektu budovy Spojených národů v New Yorku. Ještě dnes Niemeyer vzpomíná na bohatou fantazii svého francouzského vzoru. Jeho ideálem byl pokrok moderní techniky. Niemeyer nacházel inspiraci v přírodě okolo Rio de Janeiro, kde se narodil, a ve zvlněných, nesmírně lyrických konturách ženského těla. Bez technologie betonu, s nímž hodně pracoval, by nedokázal své myšlenky realizovat. Jsou to obrovská rozpětí a oblé tvary, poněkud odvážně podepřené jemnými pilíři. „Architektura se rodí v hlavě,“ říká Niemeyer, který nepoužívá počítač a svoje avantgardní myšlenky kreslí tužkou. Toto vše daleko přesahuje racionalitu Le Corbusierovy architektury, ačkoliv Niemeyer zůstal věrný Corbusierově dynamičnosti, projevující se v různých zajímavých rampách a spirálových schodištích jeho brazilských budov. Našel si svůj vlastní osobitý umělecký výraz, který je dnes ztotožňován s moderní brazilskou architekturou.
Se jménem Oscara Niemeyera (poprvé navštívil Prahu v roce 1955) je těsně spjat vznik Brasílie. Soutěž na nové hlavní město v roce 1957 vyhrál Lucio Costa se svým známým „Plano Piloto“, který představoval úplnou novinku, i když byl inspirován Le Corbusierovým „Coningem“ (každá část města má svou zvláštní funkci). Niemeyer ve fázi realizace do Costova plánu také sám občas aktivně zasáhl svými nápady a především nakreslil skoro všechny nejdůležitější státní budovy. Celý projekt by Niemeyer nikdy nemohl uskutečnit bez podpory tehdejšího prezidenta Juscelina. Kubitschek neochvějně věřil genialitě mladého architekta a nevadilo mu Niemeyerovo silné komunistické přesvědčení. Architekt dnes s nostalgií vzpomíná na průkopnické časy, kdy se stavěla Brasília: „Nebylo nic, ani materiál, ani cokoliv jiného, město se stavělo takřka uprostřed pouště.“ Pak trochu zaváhá, a jako by si nebyl jistý, poznamená: „Nevím, jestli je Brasília dobré město.“
Hlavní město Brazílie postavili za pouhých tři a půl roku. Monumentalita a krása Niemeyerovy architektury vtiskla Brasílii ráz jednoho z nejzajímavějších a zároveň jedinečných moderních urbanistických celků.
Přestože Brasília představuje realizaci utopických snů poloviny 20. století, ještě dnes se dodržují základní směrnice vítězného plánu a budovy státní správy se nadále staví podle Niemeyerova výkresu. Brasília nyní patří mezi kulturní památky, které jsou pod záštitou UNESCO.

Damjan Prelovšek, bývalý velvyslanec Slovinské republiky v Praze